Saso Belgesi

SASO BELGESİ

Suudi Arabistan’da ürün standartlarını yayınlayan resmi bir kuruluş vardır. Bu kuruluşun adı ise SASO’dur.  SASO’nun ilk kurulduğundaki ismi İngilizce olarak Suudi Arabian Standards Organization olarak tanımlanmıştır. SASO ismi ise İngilizce isminin kısaltmasıdır. SASO belgesi, Suudi Arabistan Krallığı’nın gümrükte ihracat uygunluk belgesi olarak bilinir. Türkiye’den ve tüm Dünya’dan Suudi Arabistan’a ihraç edilecek tüm ürünlerin ülkeye getirilmesi için bu belgeye ihtiyaç vardır çünkü Suudi Arabistan Krallığı  gümrüklerinde bu belge gerekir. SASO belgesi olmadan ürünlerin ülkeye girişine izin verilmez ve ürünler gümrük kapısında kalır. Ancak bu belge ile ihraç edilen ürünlerin uygun standart ve kalitede oldukları anlaşılmaktadır. Çünkü bu SASO belgesi alınırken ihraç edilecek ürünlerin SASO şartlarına uygun laboratuar ortamında araştırılıp bir kalite standardı yapılmaktadır.

Saso Belgelendirme Programına başvuru yapmak ve detaylı bilgi almak için bizi arayınız. 0224 249 43 13

SASO Belgesi Nasıl Alınır?

SASO belgesini almak için öncelikle Suudi Arabistan’a ihracat yapılacak ürünlerin uygun şartlarda olup olmadığını laboratuar ortamında test edilir. Kontrol edildikten sonra ortaya çıkan laboratuar dokümanları SASO belgesini alma sürecine geçilir. Ürünleri yüklemeden önce SASO belgesi verilir. Belgelendirme hizmeti sunan bir firma ile görüşmenizde fayda vardır. Çünkü bu firmadaki bir uzman şirketinize gelip gözetim denetlemesi yaparak sizlerin göremediğiniz eksikleriniz var ise bu eksiklerin fark edilmesini sağlar. Daha sonra eksikliklerin giderilmesinin ardından sizlerden istenen ürün kalite dokümanları, raporları ve laboratuar analizleri gibi ürünlerin sonuçları ve bunlara ek olarak ihraç edilen ürünün proforme faturası ile SASO belgesi prosedürlerini kısmen tamamlamış olur.

SASO belgesi alımında önemli olan, ihracatı yapılacak olan ürünlerin SASO şartlarına uygun olmasıdır. Uygunluktan sonra SASO belgesi almak kolaydır.

SASO Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Suudi Arabistan’a ihracatınız var ve zorunlu olan SASO belgesi almak istediğinizde hazırlamanız gereken bazı dokümanlar vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir: İhracat sırasında kesilen ticari fatura, Menşe şehadetnamesi, Suudi Arabistan’a teslim edilecek Konşimento belgesi, sigorta belgesi ve yükleme ürün listesidir.

SASO (Yeni ismiyle Saber Sertifikası)  hakkında bilgi ve fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.